Недiля, 17 жовтня 2021 року

Вхід на сайт

Михайлівський район

 

Герб та прапор району

Flag Mihaylivka

 

 

Географічне розташування Михайлівського району

на карті Запорізької області

karta

 

 

Загальні відомості (сучасна територія, адміністративно-територіальний устрій району, опис природних ресурсів)

Географічне розташування та кліматичні умови

Михайлівський район Запорізької області розташований у південно-західній частині Запорізької області. Межує з Василівським, Токмацьким, Мелітопольським та Веселівським районами. Районний центр – смт Михайлівка. Загальна площа – 1067 тис. кв. км. Відстань до обласного центру 70 км, до найближчої залізничної станції – 7 км. На території району розташовано 47 населених пунктів, які підпорядковані 2 селищним та 2 сільським радам. Територію району перетинає автомобільна траса Москва – Сімферополь та Придніпровська залізнична колія. Діє три залізничні станції. Зручне розташування району дає можливість виходу на Одеську залізницю та на Донецьк (станція Федорівка).

Район утворено 07 березня 1923 р.

Михайлівський район розташований на Причорноморській рівнині. Рельєф району одноманітний, в основному рівнинний. Подекуди місцевість розрізана балками, ярами та промоїнами. Ґрунти представлені чорноземами звичайними малогумусними – 65,5 тис.га, чорноземами південними – 9,9 тис.га, луговими чорноземами – 22,9 тис.га, що утворилися на лісах під степовою трав’янистою рослинністю.

Територія Михайлівського району характеризується континентальним кліматом, посушливим та жарким. За агротехнічним районуванням області район відноситься до другого агрокліматичного району, який займає центральну зону області і характеризується високими тепловими ресурсами. Сума позитивних температур більше 10º за вегетаційний період досягає 3100-3200º. Кількість опадів з квітня по вересень складає 240-260 см.

Найхолоднішими місяцями є січень і лютий. Найбільш теплі – червень, липень, серпень. Абсолютний мінімум температури

(-30ºС) спостерігався у січні, максимум (+ 37ºС) – у липні.

Взимку погодні умови нестійкі. Низькі температури -8-23ºС змінюються різким потеплінням +4+7ºС. Такі різкі коливання температур негативно впливають на перезимівлю озимих посівів.

Висота сніжного покриву досягає 13 см, але він дуже нестійкий та швидко тане з настанням відлиги. Дуже часто замість снігу випадає дощ, виникає крижана кірка.

Глибина промерзання ґрунту в середньому складає 25-30 см.

Тривалість безморозного періоду в середньому складає 165 днів. Останні заморозки на поверхні ґрунту припиняються в середньому 16 квітня, а перші осінні заморозки настають в середньому 6 жовтня.

Середньорічна кількість опадів в районі складає 410 мм. Взимку опадів випадає мало, влітку – близько 38% від річної кількості в основному у вигляді злив, а іноді злив із градом.

Кількість днів з вітровою посухою за весняно-літній період в середньому складає 59, в тому числі на червень і липень припадає до 37 днів.

Вітри панують переважно східного та південно-східного напрямку. Швидкість вітру в середньому 3-5 м/с, іноді – 15-20 м/с. Кількість днів із сильними вітрами (більше 15 м/с) досягає 30 днів на рік, частіше всього навесні. Внаслідок того, що в районі панують східні та південно-східні сухі вітри, виникає значна посушливість клімату, яка негативно впливає на врожайність сільськогосподарських культур. Але, незважаючи на це, кліматичні умови району сприятливі для розвитку сільськогосподарського виробництва.

Водні ресурси

Водні ресурси Михайлівського району небагаті: кілька ставків по балках у північній частині району та р. Молочна в с.Старобогданівка. Основне джерело питної води – ґрунтові води, які залягають на глибині 4-12 м. Ґрунтові води слабко мінералізовані. Смакові якості цих вод не дуже хороші, але для вживання придатні. Водогосподарчі об’єкти представлені малими водоймами, артезіанськими свердловинами, шахтними колодязями, водопроводами в населених пунктах району. Водопостачання району здійснюється переважним чином зі свердловин, глибина яких коливається від 41 до 286 м. Частина населення споживає воду із шахтних колодязів (глибина від 4 до 20 м).

В районі налічується 12 ставків, загальна площа яких складає 57,7 га. Ставки використовуються для нагулу водоплавної птиці, розведення риби, водопою худоби. Ставки потребують ремонту, лісозахисту, облаштування ілофільтрами.

Основним джерелом зволоження на території району є атмосферні опади. Зволоження відбувається нерівномірно.

Природно-ресурсний потенціал

На території району знаходяться поклади рудних та нерудних корисних копалин. Рудні корисні копалини представлені Переверзевським родовищем залізних руд. Запаси по категоріях: А+В+С1 – 294752 тис.т., С2 – 109301 тис.т. Нерудні корисні копалини представлені цегляно-черепичною сировиною (Михайлівське родовище /запаси 914 тис.м3 /, Високівське / запаси 1399 тис.м3/) та будівельними пісками (кар’єри по схилу долини р. Молочної в районі села Старобогданівки).

Михайлівське родовище розташоване на південно-східній окраїні районного центру. Площа 4,1 га на орних землях. Корисна копалина представлена темно-бурими суглинками середньою потужністю 3,2 м і суглинками жовтими середньою потужністю 3,0 м. Розкрив – грунтово-рослинний шар середньою потужністю 0,8 м. Родовище на глибині 6 м заводнене. Води ненапірні з незначним дебітом. Лабораторними і напівзаводськими іспитами встановлена придатність суглинків для виготовлення цегли марки „100”. Сушіння природне. Запаси суглинків по категоріях А+В+С1 – 914 тис.м3.

Високівське родовище суглинків розташоване в 1,5 км на північ від с. Високе Михайлівського району. Площа 18 га на орних землях. Корисна копалина представлена палево-жовтими і жовто-бурими суглинками з лінзами червоно-бурих глин, рідко пісків. Середня потужність корисної товщі 7,8 м. Розкрита потужність суглинків 17,4 м. Середня потужність розкриву – 1,5 м. Рівень ґрунтових вод на глибині 6-8 м, рідше 1,5-2 м. За даними випробувань суглинки придатні для виготовлення цегли способом напівсухого пресування марки „75”, що відповідає вимогам ДСТ 530-54. Запаси по категоріях А+В+С1 – 1399 тис.м3.

Пошук

Важливо